An iron ring of mean length 50 cm, has an air – gap of 1 mm and winding of 200 turns. The relative permeability of iron is 300. When 1A current follows through the coil, determine flux density.

Added 2 years ago
Active
Viewed 848
Ans

Given that

The mean length of the iron ring

l=50 cm=0.5 m

lag=1 mm=1×103m

I=1 Amp.

Number of turns N=200

Relative permeability of iron μr=300

For finding the flux density, the ampere turns for iron and air gape are to be determined. Leakage and fringing effects are neglected

At iron=H×l

Where H is the magnetic field intensity

H=Bμ0μr=B4π×107×300=2652.58BAT/m

Where B is the flux density.

Hence AT for iron is HlAT=2652.58B×0.5AT=26.29BAT

At for air gap is Hair gap×lagAT=B4π×107×103=795.77B AT

Total ampere turns is B(1326.29+795.77)AT=2122.06B AT

Total ampere turns can be expressed as N×I=200×1AT200×1=2122.06B

Hence flux density B=2002122.06Wb/m2=0.094Wb/m2



Related Questions